O parafii

W każdym przewodniku po Wielkopolsce figuruje kościół pw. św. Barbary jako atrakcja historyczna gminy Stęszew. Rekomendowany jest jako obiekt wart zwiedzania w ramach dwustu kilometrowej pętli rowerowej wokół Poznania. Szczególnie latem, podczas weekendów, obiekt zwiedza wiele osób: są to głównie rowerzyści z Poznania, wczasowicze. Stanowi również cel wycieczek szkolnych ze względu na unikalne zabytki stanowiące wyposażenie kościoła, m. in. płytę pamiątkową Mikołaja Tomickiego wykonaną w pracowni braci Vischer w Norymbergii w roku 1524. Jej zleceniodawcą był syn fundatora Piotr Tomicki, biskup krakowski i przemyski, podkanclerz Zygmunta I. W Polsce znajduje się tylko kilka takich płyt: oprócz Tomic m. in. cztery zdobią Katedrę Poznańską, a w Europie pozostało ich tylko dwanaście. Wartość historyczna obiektu, który został wpisany w 1932 roku do rejestru Zabytków Polskich, poświadczona jest licznymi opracowaniami z zakresu historii sztuki. Stanowi on perłę wielkopolskiej architektury gotyckiej z elementami baroku. Od roku 2007 kościół jest remontowany. M.in. wykonano: remont dachu, wzmocnienie murów, malowanie wnętrza, nowe schody na chór, remont zachrystii, nowe ławki, meble w zachrystii, restauracja trzech ołtarzy, chrzcielnicy, figur, nowe nagłośnienie, odrestaurowanie naczyń liturgicznych. W kościele znajdują się relikwie św. Jana Pawła II a w kaplicy w Skrzynkach bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Miejscowości należące do naszej parafii:

• Tomice
  • Rybojedzko
  • Mirosławki
  • Tomiczki
  • Skrzynki
  • Żarnowiec

Odpust:

• Św. Barbary (4 grudnia)
  • kaplica w Skrzynkach pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19 października)