Pielgrzymka

Pielgrzymka lotnicza do Rzymu i Toskanii

Plan pielgrzymki

Rzym (3 pełne dni) – Watykan – Fiuggi – Castel Gandolfo – Perugia – Asyż – Gubbio – Cortona – Prato – Florencja – Divino Amore

Dzień 1

Przyjazd na lotniska:

– w Poznaniu o 11:50 (wylot 13:50)

Lądowanie w Rzymie. Przejazd do sanktuarium Matki Boskiej Najczystszej Miłości w okolicy Ciampino. Później transfer z lotniska do hotelu w okolicy Rzymu, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie, przejazd do Rzymu, udział w nabożeństwie na Anioł Pański (jeśli Papież będzie obecny w Rzymie). Potem spacer z przewodnikiem przez Rzym Barokowy: Piazza Navona, Panteon, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie i na koniec Piazza del Popolo z Bazyliką Najświętszej Marii Panny Wszystkich Ludzi. W ciągu dnia Msza św.
Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu ponowny wyjazd do RzymuMuzea Watykańskie – jedne z najbogatszych muzeów świata z ogromną kolekcją sztuki greckiej, rzymskiej i nowożytnej, Galeria Map, arrasy, Sala Sobieskiego oraz Kaplica Sykstyńska.
Przejście do Bazyliki Św. Piotra – najważniejszego kościoła w chrześcijaństwie, modlitwa u grobu św. Jana Pawła II, groty watykańskie z grobami papieży. Następnie starożytna część Rzymu: Koloseum i Forum Romanum (oba z zewnątrz), Łuk Konstantyna, Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki. W ciągu dnia Msza św.
Przejazd do hotelu, wieczorem spacer po starej części miasteczka Fiuggi, urokliwie położonego na wzgórzu. Kolacja, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie, dalsze zwiedzanie Rzymu. Bazylika Św. Janów na Lateranie i Schody Święte. Przejazd do Bazyliki św. Pawła za Murami oraz do opactwa Tre Fontane, nad którym opiekę sprawują Ojcowie Trapiści. Nawiedzenie rzymskich katakumb i kościoła Quo Vadis, a następnie nawiedzenie Bazyliki Matki Boskiej Większej. W ciągu dnia Msza św.
Po południu: Castel Gandolfo, zwiedzanie Pałacu Apostolskiego z pamiątkami związanymi ze św. Janem Pawłem II oraz piękne widoki na jezioro Albano.
Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 5

Po śniadaniu przejazd na Plac św. Piotra na Audiencję Generalną (jeśli Papież będzie w Rzymie), potem wyjazd do Perugii – miasta, gdzie na początku XIII wieku więziony był św. Franciszek; w miejscowej katedrze przechowywana jest „obrączka” Matki Boskiej, nawiedzenie opactwa św. Piotra z niesamowitymi malowidłami wewnątrz.
Kolacja i nocleg na pograniczu Toskanii i Umbrii.

Dzień 6

Śniadanie i po nim wyjazd do miasta św. Franciszka, Asyżu: Zwiedzanie Bazyliki Świętego Franciszka z jej słynnymi freskami, Msza św. Następnie spacer po miasteczku: Piazza del Comune z kościołem Matki Boskiej na Minerwie, dom narodzin św. Franciszka i Bazylika św. Klary.
Przejazd do Gubbio – miasta, gdzie, wg legendy, Święty Franciszek nawrócił wilka, który wcześniej prześladował mieszkańców – nawiedzenie kościoła pw. Świętego Franciszka, stojącego w miejscu rozmowy ze zwierzęciem. Spacer po Gubbio: katedra ze wspaniałą rozetą, typowe dla Gubbio „drzwi śmierci” w ścianach domów, Pałac Rady, Pałac Książęcy, spacer urokliwymi kamiennymi uliczkami. Na koniec dnia wizyta w Cortonie, typowym toskańskim miasteczku na wzgórzu: mury miejskie z bramami, panorama fortecy medycejskiej.
Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7

Po śniadaniu wyjazd do Prato: katedra św. Stefana, Zamek Cesarski, Plac św. Franciszka i mury miejskie.
Przejazd do Florencji, spacer przez miasto: kościół Santa Maria Novella,  baptysterium, katedra florencka, kościół św. Krzyża z grobami słynnych Florentyńczyków, główny plac miasta: Piazza della Signoria z pomnikiem Dawida, Stary Most (Złotników). Potem przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 8

Śniadanie.

Dla pielgrzymów z Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Katowic i Warszawy-Chopin: transfer na lotnisko, odprawy i wylot do Polski.
Dla pozostałych pielgrzymów: nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Najczystszej Miłości. Później transfer na lotnisko, odprawy i przelot powrotny do Polski. Lądowanie w Poznaniu o 13:25. Zakończenie pielgrzymki do Rzymu i do Toskanii.